Projekt „Warmińska Wylęgarnia Rękodzieła” dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Powstał dzięki współpracy sołectw, organizacji pozarządowych, animatorów i przedstawicieli wielu lokalnych Instytucji i organizacji w trakcie rozmów podczas Inkubatora Kultury, czyli kwartalnych spotkań współpracy.

Działania projektowe są odpowiedzią na potrzebę tworzenia inicjatyw podnoszących jakość życia dzieci, młodzieży i dorosłych na wsi, a także potrzebę uruchomienia grup wsparcia dla mieszkańców zainteresowanych samorozwojem poprzez sztukę w miejscowościach oddalonych o kilka, a nawet kilkanaście kilometrów od Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach.

Wylęgarnia „zakotwiczyła” w sześciu wiejskich miejscowościach: Kieźlinach, Gadach, Frączkach, Spręcowie, Bukwałdzie i Barkwedzie. Chcieliśmy poprzez wyjście poza mury instytucji zwiększyć szansę na obecność kultury w życiu społecznym całej Gminy. W ramach projektu zrealizowaliśmy 144 godziny warsztatów rękodzielniczych, 3 plenery, wystawę oraz koncert.

Od czerwca do września 2020 roku w każdej miejscowości uczestnicy w wieku od 4 do 80 lat mogli realizować się w danej sztuce rękodzielniczej tych ziem, w tym w warsztatach:

– „Haftowanie, wyszywanie”, który poprowadziła Krystyna Tarnacka. Nawiązując podczas nich do motywów warmińskich z tradycyjnych czepców, uczyła haftować te wzory. Uczestnicy przygotowali na warsztatach wyhaftowane woreczki na zioła i lawendę.

– „Jedwab” – uczestnicy malowali motywy kwiatowe z skrzyń warmińskich na jedwabnych chustach pod okiem Joanny Kitkowskiej.

– „Ceramika użytkowa”, gdzie uczestniczki i uczestnicy przygotowywali miski, talerze, mydelniczki, podstawki, czyli wszystko to, co stanowi sztukę użytkową dawnej Warmii. Warsztat poprowadziła i prace w piecu wypaliła Joanna Zawadzka.

– „Tkactwo”, w którym pod okiem Renaty Śliwki na polskich krosnach uczestniczki tkały chodniczki, serwetki, makatki, poduszki, torebki i inne kolorowe prace z wełny i lnu.

Swoistą integracją i artystyczną współpracą okazały się wiejskie plenery, które zawitały w piękne warmińskie przestrzenie architektury, przyrody i krajobrazu – do Kieźlin,  Frączek   i Bukwałdu.

Cały projekt zakładał udział 80 osób. Finalnie, ku naszej radości, w projekcie wzięło udział ponad 120 uczestników i uczestniczek z Gminy Dywity i ościennych miejscowości. Z tymi wszystkimi osobami spotkaliśmy się na swoistym Finale, czyli wystawie powstałych w ramach warsztatów i plenerów prac, połączonej z koncertem muzyki tradycyjnej „Warmińska Wylęgarnia Rękodzieła”. W trakcie odbyła się też prelekcja o warmińskiej kulturze, gadka warmińska i ewaluacja. Prócz uczestniczek i uczestników byli z nami instruktorzy, tradycjonaliści i regionaliści (Jadwiga Orzołek i Łukasz Ruch). To był wieczór pełen wrażeń. W ramach podsumowania powstała również publikacja, którą w ramach upowszechniania przekazaliśmyinstytucjomkultury na Warmii, aby podzielić się rezultatami projektu.

Naszym celem było stworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej i kształtowania postaw otwarcia się na sztukę wśród mieszkańców wiejskiej gminy Dywity. Udało nam się! Po zakończonym projekcie realizujemy cykliczne zajęcia ceramiczne, kwartalne warsztaty ceramiczne oraz rozpoczęliśmy warsztaty tkacie w Izbie Pamięci Marii Zientary–Malewskiej w ramach współpracy z Fundacją „Prymus”.

 

Tekst: Angelika Stawisińska

Zdjęcia: GOK Dywity

Fotorelacja z finału projektu

 

Fotorelacja z warsztatów

Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję