VI Festiwal Sztuki Czytania 2019
Festiwal Sztuki Czytania po raz pierwszy zagościł w Gminie Dywity. Jak mówiła Maria Dąbrowska: „książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”, więc czytajmy jak najwięcej. Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach zorganizował trzydniowe wojewódzkie święto interpretacji czytanych utworów poetyckich, prozatorskich oraz scen z dramatów. To jedyny tego rodzaju festiwal w Polsce. Celem tego wydarzenia jest realizacja idei propagowania kultury języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej.
Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich to główne atrybuty tego spotkania miłośników literatury. Tegoroczny festiwal to 3 dni, 14 wydarzeń i około 1500 uczestników. W ramach FSC między innymi ogłoszony został konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich i prozatorskich, który adresowany był do dzieci, młodzieży i dorosłych z Warmii i Mazur. Różne konwencje teatralnej wizji czytania literatury oceniało profesjonalne jury, w składzie: Andrzej Fabisiak (pedagog teatralny, reżyser), Agnieszka Castellanos-Pawlak i Wiesława Szymańska-Niemaszek (aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie).
Pierwszego dnia festiwalu, 21 listopada 2019 roku w Wojewódzkim Konkursie Sztuki Czytania, w kategorii dzieci klas IV-VI i VII-VIII, swoje umiejętności zaprezentowało 38 uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego. Tego dnia dzieci miały również możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim „Pobawimy się w Teatr z Tomaszem Gęsikowskim” w Bibliotece Publicznej w Dywitach, podczas którego aktor wprowadzał dzieci w tajniki pracy Telewizji Polskiej oraz produkcji sztandarowego programu dla dzieci w TVP ABC – „Domisie”. Tomasz Gęsikowski, prócz miłego spotkania, zaprezentował również grę opartą na zabawie w teatr, gdzie z pomocą kart, które są rodzajem scenopisu, dzieci rozwijają zdolności lektorskie, aktorskie i wyobraźnię.
W festiwal wpisane zostały również lokalne uroczystości.Wieczorem pierwszego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach odbyło się Jubileuszowe Spotkanie z okazji 15-lecia Gazety Dywickiej, podczas którego nie zabrakło wspomnień, rozmów i podziękowań. Uroczystość zwieńczył pyszny tort, którym częstowali członkowie redakcji. Równocześnie dokonano podsumowania konkursu fotograficznego FOCUS na DYWITY, gdzie zaprezentowano piękne ujęcia naszej Gminy.
Drugi dzień festiwalu wypełniło czytanie performatywne. Od samego rana do godz. 14:00 aż 5 razy zaprezentowano „Baśń o rumaku zaklętym” Bolesława Leśmiana przegotowaną przez słuchaczy Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie, w reżyserii Barbary Święcickiej. Na scenie GOK-u wystąpili: Bartosz Bednarczyk, Paweł Bilski, Antonina Cydzik, Maciej Kotlarz, Natalia Krystowska, Agata Pośnik, Aleksandra Tokarczyk. Adepci sztuki aktorskiej z II roku Studium Aktorskiego zabrali nas w magiczny świat miłości Dalekiego Wschodu. Widzowie mogli zamknąć oczy i podróżować w przestworzach na zaklętym rumaku. Czytanie performatywne baśni Bolesława Leśmiana doskonale korespondowało z aktualną propozycją Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie – muzyczną Baśnią o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze.
Wieczorem na scenie Ośrodka Kultury pojawił się gość specjalny – Tomasz Gęsikowski w Mistrzowskim Czytaniu. Wspólnie z Andrzejem Fabisiakiem i Angeliką Stawisińską przedstawili różne oblicza miłości w wydaniu utworów klasycznych, tj. wątkach mitologicznych z opowieści o Orfeuszu i Eurydyce oraz „Odprawie posłów greckich” J. Kochanowskiego. Tomasz Gęsikowski to postać nietuzinkowa, bo aktor filmowy i teatralny, związany ostatnio z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Szerszej widowni znany z ról w serialach: „Samo życie”, „Tango z aniołem”, „Regina”, „Hotel 52”, „Ojciec Mateusz”, „Na dobre i na złe”, „Czas honoru”. Obecnie przygotowuje się do zdjęć w angielskim filmie „Emigrants adventures”, w którym zagra u boku Hugh Granta.
Wydarzenie poprzedzone było wernisażem prac Joanny Stępkowskiej-Kuchty, której prace powstały, żeby wyrazić swoje emocje i myśli, które nie mieszczą się w ramach zwykłej codzienności. 20 obrazów powstało dzięki zachwytowi nad grą świateł i surową kolorystyką witraży kościelnych.
Trzeci dzień Festiwalu Sztuki Czytania rozpoczął się Wojewódzkim Konkursem dla dorosłych, podczas którego uczestnicy prezentowali swoje interpretacje wybranych utworów literackich. Na scenie GOK-u zaprezentowały się zespoły z Lubawy, Frączek, Dobrego Miasta, Ostródy i Morąga, dając wyjątkowy pokaz różnorodności w sposobie czytania tekstu.
Bardzo dobra reprezentacja Gminy Dywity w konkursach sztuki czytania, zarówno w kategorii dzieci, młodzieży i dorosłych (pierwszy i trzeci dzień festiwalu) stanowi ważny argument, by dalej rozwijać tę sztukę i organizować to wydarzenie właśnie w Dywitach.
VI Festiwal Sztuki Czytania zakończył się Teatrem przy stoliku, czyli znaną w całym województwie formułą prezentacji tekstów czytanych przez aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. „Wyzwolenie” Macieja Wojtyszko przeczytały: Agnieszka Castellanos-Pawlak i Wiesława Szymańska-Niemaszek, które zabrały widzów za kulisy teatralnego, magicznego świata. Interpretacją tekstu aktorki wprowadziły dużo humoru i refleksji.
Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach we współpracy z Towarzystwem Kultury Teatralnej i Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztyna oraz Policealnym Studium Aktorskim im. A. Sewruka w Olsztynie zorganizowali jedyny w swoim rodzaju festiwal, a jego gorące przyjęcie wśród lokalnej społeczności potwierdza potrzebę i wagę tego typu przedsięwzięć.
Powrót