Ustawienia dostępności
Menu

 

 

28 MARCA 2025 (PIĄTEK)

 

Działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach teatr SENIORiTA wystawi podczas V Dywickich Spotkań Teatralnych spektakl pt. „Przeprowadzą nas drzewa”.

Spektakl o sile życiowej czerpanej z budowania wspólnoty podobnej do lasu. Siła przyjaźni, obecność drzew, uważność na relacje z naturą, refleksja nad doświadczeniami autorytetów przeprowadzają nas przez temat odpowiedzialności za przestrzeń materialną, emocjonalną, społeczną, kulturową, duchową, którą tworzymy jako ludzie.

Prezentacja preludium spektaklu, którego premiera odbędzie się we wrześniu 2025 roku na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

 

Zespół aktorski SENIORiTA w składzie:
Helena Dudko
Irena Malinowska
Mariola Porczyńska
Stefan Szymański
Teresa Wiśniewska

 

Teatr przy Stowarzyszeniu Ługwałd
Biuro matrymonialne 2

Korzenie teatru z Ługwałdu sięgają 2013 roku i obchodów 650-lecia lokacji wsi, grupa teatralna powstała z inicjatywy Bronisława Szatana. Do tej pory wystawiła kilkanaście premier – jednoaktówek głównie historycznych i humorystycznych, których scenariusze i reżyserię przygotował założyciel. Od 2015 roku grupa ma własną scenę, a dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Ługwałd” jest wyposażona w profesjonalny sprzęt akustyczny. Swoje spektakle prezentuje na scenach Gminy Dywity i nie tylko.

Podczas tegorocznych Dywickich Spotkań Teatralnych grupa zaprezentuje spektakl „Biuro Matrymonialne 2”, jest to dalszy ciąg przygód i perypetii bohaterów pierwszej części Biura Matrymonialnego wystawionego przez zespół 2 lata temu. Jak się potoczą losy klientów biura? Czy znajdą to czego szukają? Będzie zaskakująco i wesoło.

 

Scenariusz i reżyseria: Bronisław Szatan
Opracowanie muzyczne i efekty: Zbigniew Glezman

Obsada:
Anna Orzoł,
Dorota Groszkowska,
Małgorzata Gołębiewska,
Iwona Małż-Deptuła,
Lila Mirosław,
Janusz Groszkowski,
Artur Smekla,
Krzysztof Deptuła.

 

29 MARCA 2025 (SOBOTA)

 

 

Teatr „Z górki” to dynamiczna grupa teatralna działająca w Górowie Iławeckim pod kierunkiem Anny Perłowskiej-Kurian. Powstał w marcu 2022 roku jako krótki projekt warsztatowy w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, lecz szybko przerodził się w stałą działalność. Grupa ma na swoim koncie trzy duże spektakle oraz liczne etiudy, performanse i przedstawienia stolikowe. Występuje nie tylko dla publiczności UTW, ale także w szkołach, przedszkolach, domach opieki i ośrodkach wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Aktorzy angażują się w integrację międzypokoleniową i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Teatr współpracuje z innymi grupami UTW, prezentując swoje spektakle na scenach w różnych miastach.

Na V Dywickich Spotkaniach Teatralnych zaprezentuje sztukę „Słyszała Pani?!”, opartą na opowiadaniu Agathy Christie. To intrygująca historia śmierci kobiety, której mąż, dr Oldfield, staje się celem narastających podejrzeń i plotek. Czy słynny detektyw Poirot rozwikła tajemnicę?

 

Scenariusz: Anna Perłowska-Kurian (na podstawie tekstu opowiadania A. Christie „Hydra lernejska”)

Reżyseria: Anna Perłowska-Kurian

Obsada:

Andrzej Zysmanowicz – detektyw Hercules Poirot

Elżbieta Kołodziejska – dr Charles Oldfield

Grażyna Szafranica – pani Oldfield

Alicja Kamińska – Joanna Moncrieffe

Elżbieta Kawiecka – panna Leatheran

Maria Maksym – pokojówka Gladys

Celina Makutunowicz – siostra Harrison

Maria Mrowińska – pracownica poczty

Wiesława Niewińska – pokojówka Beatrice

Mieczysława Czelako – dr Alan Garcia

Danuta Rubacka – sierżant Grey

Krystyna Dąbrowska – służący Grzegorz

Irena Solorz – mieszkanka miasteczka

Irena Johaniewicz – mieszkanka miasteczka

Teresa Rychel – sufler

 

Teatr Sętal powstał w 2010 roku jako inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Sętala. Jego celem było stworzenie alternatywy dla tradycyjnych atrakcji prezentowanych podczas festynów. Sętalski teatr wypracował unikalną konwencję – każde przedstawienie przybiera formę zebrania wiejskiego. W spektaklach mieszkańcy rozwiązują aktualne problemy, wcielając przyjęte rozwiązania w życie. Występują w nich charakterystyczne postaci, takie jak sołtys, ksiądz, radny czy nauczycielka. Przedstawienia są rymowane, mają satyryczny charakter i często zawierają krytyczne odniesienia do rzeczywistości. Aktorami są amatorzy, głównie członkowie stowarzyszenia.

Najnowszy spektakl „Uniki od fotowoltaiki” porusza temat planowanej budowy farmy fotowoltaicznej. Scenariusz i reżyserię przygotował Lech Kryszałowicz. Spektakl trwa 20 minut i gwarantuje zarówno humor, jak i refleksję nad lokalnymi problemami.

 

Scenariusz i reżyseria: Lech Kryszałowicz

Obsada:

Marzena Bałtronowicz

Przemysław Banaszek

Marcin Janiak

Danuta Kowalska

Danuta Kryszałowicz

Marta Ostrowska

 Anna Rondomańska

 

Zespół LendoBand to grupa sąsiadów, których połączyła wspólna pasja do muzyki. Choć graja razem od niedawna, muzyka towarzyszy im od lat. Podczas ich występu można będzie usłyszeć znane utwory z pogranicza bluesa i rocka we własnych aranżacjach.

Skład zespołu:
Adam Lendo gitara basowa,
Wojciech Zamaro perkusja,
Dawid Golebiowski gitara,
Małgorzata Obara Gołębiowska wokal, gitara
 

 

30 MARCA 2025 (NIEDZIELA)

 

Wspaniały Teatr bez Nazwy powstał w roku 1993, z najbardziej pierwotnej inspiracji – zabawy. Grupa zrzesza pasjonatów teatru i przez lata umożliwia tworzenie spektakli, budując przestrzeń twórczej ekspresji i integracji. Teatr świadomie wpisuje się w tradycje gietrzwałdzkiej sceny teatralnej, sięgającej do pierwszych premier w 1893 roku: „Błażek opętany” Władysława Ludwika Anczyca i „Dziesięć tysięcy marek” Piotra Kołodzieja.

W 2023 r. grupa obchodziła 30-lecie istnienia, na jubileuszową premierę wybrano „Wesele u drobnomieszczan” Bertolta Brechta, komedię społeczną obnażającą drobnomieszczańską obłudę. Opowiada o upadku norm i wartości oraz tego jakie miejsce w tym świecie zajmuje człowiek. Spektakl w satyryczny sposób ukazuje hipokryzję, pustkę rytuałów i mechanizmy rządzące ludzkimi relacjami. Sztuka nie tylko bawi, ale także skłania do refleksji nad kondycją współczesnego świata. Teatr wystawi „Wesele u drobnomieszczan” podczas V Dywickich Spotkań Teatralnych”.

Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję