Warsztaty weselnych pieśni tradycyjnych i ośpiewywania wesela

w ramach projektu „Śpiewnik weselny – reinterpretacja”

 

  • 6 listopada (sobota) 10:00 – 16:00 GOK w Dywitach
  • 7 listopada (niedziela) 10:00 – 17:30 (z przerwą obiadową) CEiK Olsztyn sala nr 10 (parter)

 

Wstęp wolny

Ilość miejsc ograniczona

Zapisy: azjonka@gmail.com

 

Na warsztatach zapoznamy się ze strukturą dawnego obrzędu weselnego, dowiemy się jaką funkcję pełnił w nim śpiew. Nauczymy się pieśni i przyśpiewek do konkretnych momentów wesela. Zastanowimy się również jak te stare zwyczaje mają się do czasów współczesnych. Czy na współczesnym weselu można wykorzystać dawne obrzędy i śpiew? Czy jest to w ogóle potrzebne? Podejdziemy twórczo do tematu i spróbujemy stworzyć własne wersje pieśni do konkretnych momentów wesela. Za materiał do pracy posłużą nam tradycyjne pieśni i przyśpiewki z centralnej Polski, głównie z Łęczyckiego, Łowickiego, Sieradzkiego, Kujaw pochodzące ze zbiorów archiwalnych oraz własnych badań terenowych prowadzącej.

 

Prowadząca: Joanna Gancarczyk – śpiewaczka, artystka plastyk, muzykantka, uczennica wiejskich muzykantów i śpiewaczek, nauczycielka śpiewu tradycyjnego. Od kilkunastu lat zbiera i wykonuje muzykę tradycyjną głównie Polski centralnej, ale również Polesia ukraińsko – białoruskiego. Mieszka w regionie Łęczyckim, gdzie bada i dokumentuje lokalne tradycje muzyczne (głównie śpiew tradycyjny) oraz organizuje warsztaty w relacji mistrz – uczeń i działania aktywizujące społeczność lokalną, m.in. w ramach programów IMiT Akademia Kolberga, Łęczycka Szkoła Tradycji, Szkoła Mistrzów Tradycji. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2017 i 2021 r.) Na co dzień występuje w zespołach: Z lasu (śpiew), Kust (śpiew), Kożuch (basy, śpiew), Łęczycki Klub Śpiewaczy, współtworzyła m.in. Pograjkę Łódzką, zespół Odpoczno (basy, melodyka, śpiew), projekt rekonstrukcyjny „Muzyka Kujaw”.

 

Współpraca przy organizacji warsztatów: GOK w Dywitach, Muzyka Jest Nieskończona, Biuro Dzielnicy Zatorze utworzone  w ramach projektu „Olsztyńskie Zatorze też może. Pilotaż oddolnego zarządzania dzielnicą” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszu EOG.
Powrót

Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

ul. Olsztyńska 28
11-001 Dywity

tel.: 89 512 01 23
gokdywity@wp.pl

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję